ПРОЦЕДУРА ЗА АДАПТАЦИЯ НА НОВОПОСТЪПИЛИ ДЕЦА В ДЕТСКА ЯСЛА № 66
Настоящата процедура се издава на основание на чл.10, ал.2, т.5 и чл.11, ал.2, т.4 от Наредба № 26 от 18.11.2008 г. на МЗ за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.
Адаптацията е способността на човека да преустройва адекватно поведението си към нови обществени изисквания. Адаптацията включва цялостната личност на детето, обуславя се от несъвършенството на неговите емоции и бавното протичане на нервните процеси в детския организъм. Детето трябва да опознае средата, за да се приспособи. Физиологичната страна на приспособяването на детето към условията на дадената среда е синтезирана в теорията на И. П. Павлов за динамичния стереотип.
При постъпването на детето в детска ясла връзките между него и близките му се прекъсват, изменят се рязко условията на живот и дейностите, в които то се включва, нарушава се създаденият до тогава динамичен стереотип, възникват неприятни чувства и отрицателни реакции. В тази възраст детето се откъсва от семейната среда и попада в нова, непозната обстановка, сред “чужди” за него хора. Това са първите стресови ситуации.
Децата имат по-пластична нервна система, отколкото възрастните, а това им осигурява по-големи възможности и гъвкавост при приспособяването към различните условия и въздействия на средата. Но тези възможности не са безгранични. Те се обуславят от възрастта, от индивидуалните особености, от силата на свързаността на детето с предишната среда и др.
Колкото адаптацията е по-целенасочена психологически и педагогически, толкова детето по-бързо и по-леко усвоява новите условия и изисквания, толкова повече се увеличават неговите възможности за развитие, способностите му. Основно място в процеса на адаптация на детето към условията на детска ясла заемат родители, педагог, медицински специалисти и детегледачки.
Родители | Педагог | Медицински специалист | Директор | Забележка |
3.Предварителна подготовка : – запознаване с екипите на групите; – запознаване с дневния режим на ДЯ № 66; – уеднаквяване на дневния режим- у дома 5.Попълва информационна карта | 2.Изработване на информационна карта 6.Индивидуална карта за статусa на детето 7.Изготвя индивидуален план за всяко дете в периода на адаптация, според специфичните особености на детето и анкетния лист. | 6.Приема попълнената информационна карта от родителя при постъпването на детето. Попълва се от мед. специалисти 8.Работи по индивидуалния план на детето. 9.Отчита изпълнението на индивидуалния план в дневния рапорт, като отбелязва проявите на детето 10.Информира родителите за процеса на адаптация на детето. | 1.Изработване на Модел за адаптация на децата при постъпване на детската ясла 4.Преди постъпването на детето директорът връчва информационната карта на родителя | Приложение1 към процедурата Информационна карта – Приложение2 към процедурата Провеждане на родителска среща в началото на м. юни, относно адаптацията на децата. Насоки и съвети за предварителна подготовка на семейството и детето /Приложение 3 към процедурата/ Ежедневно до приключване на адаптацията на детето. Приключва се със заключение на педагога /Приложение 4/ В индивидуалната карта на детето /Приложение 4/ Ежедневно Ежедневно Ежедневно |
Педагогът ежедневно проследява процеса на адаптация на децата и изпълнението на индивидуалния план, като дава устни и писмени указания на медицинските сестри.
Педагогът провежда индивидуални и групови консултации с родителите на място в ДЯ № 66 и по телефона.
Настоящата процедура да се сведе до знанието на всички служители за сведение и изпълнение!
Настоящата процедура да се използва и за обучение на новопостъпили медицински специалисти, педагози, и детегледачки!
Разработили :
Д. Ракова – директор
Г. Плючарска – педагог