МОДЕЛ ЗА АДАПТАЦИЯ С ПРИСЪСТВИЕ НА РОДИТЕЛ ПРИ ПОСТЪПВАНЕ В СДЯ 66
София, 2023 г.
Детската ясла е нов период от живота на детето. За него това е първи опит за колективно общуване. Социалната среда на детската ясла се различава от семейната и това е свързано с период на адаптация и интеграция на детето.
Адаптацията е процес на приспособяване на организма към нова среда. Това е естествен процес, присъщ на всеки жив организъм, чрез който става уравновесяване с околната среда. Адаптацията включва цялостната личност на детето. Адаптацията е строго индивидуален процес за приспособяване на всяко дете и неговите родители към особеностите на отглеждането, възпитанието и обучението на детето в условията на детската ясла. Психолозите открояват 3 основни форми на адаптация:
- Лека адаптация /първите 15 дни/ – характеризира се с регулиране на апетит до края на първата седмица, регулиран сън в рамките на една-две седмици.Към края на първия месец, детето възстановява речта, играта, интереса към заобикалящата го среда. Отношенията с близките не се нарушават драстично. Защитните сили на организма са понижени, но незначително и до края на периода се възстановяват напълно. Не възникват остри заболявания.
- Средно тежка адаптация /15-30 дни/ – констатират се нарушения в съня, апетита и емоциите (детето постоянно хленчи, стои неподвижно, не проявява интерес към средата и новото обкръжение, не ползва усвоени преди това речеви навици). Ярко са изразени и изменения, които настъпват в дейността на вегетативната нервна система, като: бледа кожа, изпотяване, сенки под очите, пламтящи бузки и т.н.. Това са чести симптоми за предстоящо заболяване, което като правило протича с остра респираторна инфекция.
- Тежка адаптация /от 2 до 6 месеца и повече/ – децата продължават да проявяват тревожност, неуравновесеност, раздразнителност, пасивност, хранят се и спят лошо, боледуват често и продължително.
Цялостният процес на адаптация трябва да се съпътства от редица специализирани дейности от екипа на детската ясла, които благоприятстват неговото протичане, като:
- Изграждане на професионален екип от специалисти;
- Разработване на диференцирани принципи и дейности при адаптацията на всяко дете;
- Поетапен прием на децата в групата;
- Непосредствено участие на родителите в периода на адаптация;
- Свободен график по време на престоя на детето в детското заведение;
- Подкрепа на детето по отношение на навиците му през първоначалния етап на адаптация;
- През първият месец ежедневен мониторинг по отношение на здравето и психо-емоционалното състояние на детето;
- Провеждане на системни образователни мероприятия на медицинските специалисти и педагози с родителите и др..
От особено значение за успешната адаптация е отчитането на нейната пряка зависимост от доброто планиране и организиране на дейностите в детската ясла, включени в адаптационния процес, сред които:
- Провеждането на специални игри-занимания, насочени към подобряване на психо-емоционалното състояние на децата;
- Подбор на игри и упражнения (главна задача на игрите е установяването на доверителни отношения с всяко дете и изграждане у него на положително отношение към детската ясла);
- Запознаване на детето със заобикалящата го среда (помещенията, в които пребивава групата: занималня, спалня, сервизни помещения и др.;
- Подбиране на материали за родителите с консултативен и указателен характер;
- Подбиране на материали в помощ на специалистите.
Водеща позиция за решаването на проблема с адаптацията на детето към условията на детската ясла е изискването за единодействие на екипа на яслата, най-вече по отношение на :
- Създаване на безопасна здрава среда;
- Създаване на защитена среда;
- Осъществяване на ефективно взаимодействие между възрастен и дете, дете и дете, детска ясла-семейство;
- Осъществяване на процес за научаване на детето в и чрез играта;
- Осигуряване на ефективна професионална грижа за децата.
Симптомите на адаптирано дете са :
1. Детето се разделя самостоятелно и в добро настроение с родителя/родителите, възрастните.
2. По време на престоя в детската ясла детето е спокойно. Може често да задава въпроси на медицинските специалисти – „кога” и „дали” ще го вземат от детската ясла, но това са въпроси, с които то очаква да бъде потвърдена неговата сигурност.
3. По време на занимания и игри разказва спокойно за своите родители.
4. При тръгване от детската ясла разказва с удоволствие какво се е случило.
ЕТАПИ НА АДАПТИРАНЕ
- Подготовка на детето за детска ясла
От изключително важна значение за безболезнената адаптация на детето към детската ясла е предварителната подготовка в семейството.
- При подготовка на детето на първо място следва да му се създаде позитивна нагласа за детската ясла.
За да бъде подготвено, преди всичко трябва да му се разкаже за това, което ще му предстои. Говоренето за това, какво го очаква, съобразено с евентуалните му страхове, улеснява първите му стъпки. Това ще формира положително отношение да детето към детската ясла.По достъпен начин (вербално и нагледно) трябва да му се обясни за нещата, които децата правят в детската ясла и защо е приятно и забавно място, но без да бъде претоварвано с информация. Важно е детето да разбере, че мама и тати ходят на работа, а неговата работа е да посещава детската ясла и да играе с децата.
- Несигурността на родителя може да повлияе на отношението на детето към детското заведение.
Родителите следва да осъзнаят, дали имат някакви страхове и негативни преживявания, свързани със собственото им в миналото посещение на детска ясла/градина, или самите те се притесняват от това, че се отделят от детето си. Децата са сензитивни и ако родителят се тревожи, то тогава тази тревожност несъзнавано се прехвърля и върху тях.
- Препоръчително е да се отдели достатъчно време сутрин, преди тръгването към детската ясла, за да не се чувства детето припряно.
Периодът на подготовка преди тръгването за детска ясла трябва да е приятен както за родителите, така и за тяхното дете.Адаптацията ще бъде неуспешна, ако родителят заплашва детето с ходенето на детска ясла.
- Родителите следва предварително да се запознаят с дневния режим в детската ясла.
Дневният режим у дома трябва да съвпада с този в детската ясла. По този начин се постига уеднаквяване на режима на детето у дома, с този в детската ясла и адаптационния период протича по-бързо и безболезнено за детето.
- Необходима е родителите да отделят между две и пет седмици за подпомагане адаптацията на детето, като е препоръчително по време на този период да не се внасят промени в ежедневието на детето.
- Препоръчително е родителите предварително да се консултират с медицинските специалисти и педагог (психолог) на детската ясла, относно предстоящата адаптация на детето.
2.Първи стъпки на детето в детската ясла
- Не е препоръчително да се създават прекалено нереалистични очаквания за престоя на детето в детската ясла. Родителят трябва да му каже какво ще прави в яслата с прости думи ( ще си играеш, ще хапваш, ще спиш, ще се запознаеш с нови деца и т.н.). Детето трябва да знае, че ще остане в детската ясла без родителя.
- При сбогуването родителят не трябва да изглежда уплашен или тъжен. Начина по който малките деца реагират на ситуациите, много често е резултат от отразяване настроенията на родителите си, на техните мимики и изражение на лицето. Усмивката на лицето и позитивното настроение на родителя дават сигнал на детето, че са на сигурно място и няма от какво да се безпокоят.
- Ако детето има любим предмет или играчка у дома, може да го вземе със себе си в детската ясла. Това ще бъде и неговата помощ при раздялата (нещо, което му напомня за вкъщи).
- В началния период на адаптация е необходимо родителите да осъществяват ежедневен контакт с медицинският специалист/педагога в групата относно това, как се справя детето в новата обстановка. Важно е да се изгради взаимно доверие между служители и родители.
- Препоръчително е дневният престой на детето да е по-кратък, като в първите няколко дни да бъде до обяд (индивидуално за всяко дете)
3.Прибиране на детето от детската ясла
- След като се вземе детето от детската ясла, то може да бъде превъзбудено и да изисква повече внимание. Това е нормално поведение в периода на адаптация и начин да се освободи от напрежението, причинено от промените в живота му.
- Родителят ще помогне на детето да се разтовари от напрежението, ако не го прибира веднага у дома, то трябва да се остави свободно да поиграе навън ( в парка, на детската площадка, в градинката пред блока и т.н.)
МОДЕЛ ЗА РАБОТА С ПО-ТРУДНО АДАТИРАЩИ СЕ ДЕЦА
( и за родители, желаещи да присъстват при адаптацията на децата)
Моделът се реализира в 5 фази:
1.Нулева фаза – работа с родители – запознаване и обсъждане на бъдещия подход.
2.Първа фаза – Обхваща първите 3 дни от посещението на новопостъпилото дете. Детето идва в яслата заедно с един родител (обикновено майката като основен обект на привързаност), но може и бащата. Препоръчително е да по времето за свободни игри. Заедно стоят в помещенията на групата точно 1 час (60 минути), след което заедно си тръгват. Въпреки, че някои деца не желаят да си тръгват след изтичането на първия час, е важно да не бъдат оставяни. През тези първи 3 дни детето се запознава с помещението, с персонал и с другите деца. На първия ден от тази фаза медицинските специалисти в групата следват нормалния ход на дневния режим; наблюдават детето и взаимодействието му с родителя, без да правят опити за сприятеляване с детето. На втория ден от адаптацията, медицинският специалист може да започне да общува с него и по своя преценка може да ги включи (родителя и детето) в общи игри. На третия ден се прави същото, като в никакъв случай не се прави опит за раздяла.
3.Втора фаза – първи опити за раздяла. Тя се реализира според готовността на детето на 4 ден. Между 5 и 20 минути след пристигане, родителят казва на детето, че излиза за малко и скоро ще се върне. Важно е раздялата да бъде съзнателна и родителят да не се измъква незабелязано. Излизането на родителите трябва така да е съобразено, че медицинският специалист да може да обърне внимание на детето, чийто родител е излязъл. Предвидени са 4 варианта на реакция на детето и излизането на родителя:
1.Родителят излиза и се завръща след 20 минути;
2.Завръща се след 20 – 30 минути;
3.Връща се веднага;
4.Изобщо не излиза.
Опитът за раздяла трябва да дойде от родителя, а не от медицинските специалисти.
4.Трета фаза – стабилизиране. От 5-тия ден децата, които успешно са се справили с опитите за раздяла, остават самостоятелно и присъстват в групата до обяд, след което родителят ги прибира. В рамките на още два дена децата се оставят в групата до обед.
5.Четвърта фаза – финал на адаптацията. След 7-я ден от началото на адаптационния период присъствието на родителя в яслата вече не е необходимо.